Znaci upozorenja prilikom dojenja Nijedan od ovih pokazatelja ne vrijedi uvijek. Kako postoje razni tipovi ljudi, tako se i dojenčad razlikuje ...
Nijedan od ovih pokazatelja ne vrijedi uvijek. Kako postoje razni tipovi ljudi, tako se i dojenčad razlikuje po svom karakteru. Postoje i tzv. "lijena" djeca, koja sišu "beskrajno dugo", mame ih moraju lupkati po obrazima, jer se vole odmarati na dojci, pa opet malo "potegnuti"... No postoje i mali proždrljivci koji u momentu posišu hlapljivo, kao da 100 godina nisu jeli. Zato kontaktirajte Grupu za potpore dojenja u Vašem mjestu (županiji). Najvjerojatnije se bezrazložno brinete.
Plakanje je jedini način da novorodenče upozori okolinu na neugodu i nezadovoljstvo. Pravilno njegovana, suha, dovoljno utopljena i zdrava beba praktički plače samo kada je gladna. Plače li neposredno nakon što se odvoji od dojke i ne može se umiriti ni produljenim sisanjem, djetešce je gladno.
Novorodenče može tražiti dojku i svaki sat, a mlade dojenče i svaka dva sata. Kraći razmaci medu podojima signali su za uzbunu, znače da dijete ne posiše dovoljno mlijeka pri svakom obroku i da je gladno. Dojite li više od deset puta na dan, nešto nije u redu!
Ako su pelene vlažne manje od pet puta tijekom dana, to je pokazatelj gladi. Ako prilikom svakog prematanja naidete na zelenu i sluzavu stolicu, vrlo je vjerojatno da su to tzv. stolice gladi. Povremeni zeleni tračci, kao i povremene zelene stolice i nisu zabrinjavajući - i normalna stolica može pozelenjeti ako stoji na zraku.
Autor: Iz knjige "Moja prva godina"; autori: dr. D. Tješić-Drinković, prim. dr. J. Polak Babić, v.m.s. S. Bermanec
Pročitano: 64085 puta.