Nema boljeg mjesta za početak borbe protiv onečišćenja od vlastitog domaJednako kao što dojenče treba hranu i njegu tako su mu potrebni i nježni dodiri, tepanja, zajedničko uživanje u igri s roditeljima, i to od najranije dobi. Ne čekajte da dijete...
Nema boljeg mjesta za početak borbe protiv onečišćenja od vlastitog doma
Jednako kao što dojenče treba hranu i njegu tako su mu potrebni i nježni dodiri, tepanja, zajedničko uživanje u igri s roditeljima, i to od najranije dobi. Ne čekajte da dijete odraste i postane "ravnopravan" partner u igri.
I vi i vaše dijete imat ćete koristi od zajedničke igre. Uživat ćete promatrajući dijete kako stječe nove spoznaje, radovat ćete se zajedništvu i bliskosti, a poznato je da zajedničke radosti zbližavaju. Dijete će rasti s osjećajem sigurnosti i povjerenja u vas i svoju okolinu, a to će mu pomoći da izraste u sretno dijete.
Djeca s kojom se roditelji više bave bolje napreduju u svom psihomotornom razvoju.
Igra s djetetom je jasan znak da vam je do njega stalo, da ga volite, i taj znak dijete uvijek prepozna kao ljubav. A ljubav je za odrastanje najvažnija. Ako nemate vremena za dijete, ono će misliti da ga ne volite jer dobro zapaža da za ono do čega vam je stalo imate vremena i strpljenja.
Budnom dojenčetu je potrebna razonoda i poticaj. Zato ga okružujemo zvečkama i drugim igračkama. Što je dijete manje, brže mu igre dosade i traži nove sadržaje. Igra s mamom ili tatom puno mu je zanimljivija.
U prvim mjesecima treba izbjegavati preveliku buku, preglasan smijeh, nagle pokrete jer to može uznemiriti dijete. Djeca u toj dobi više vole igre promatranja, žele komunicirati s roditeljima licem u lice, vidjeti svoj odraz u licima odraslih. Kad razgovara s dojenčetom roditelj treba paziti da to ne traje predugo, da ne govori neprestano i ne dosađuje djetetu.
Majka i dojenče vode dijalog: majka nešto govori a dijete gleda i sluša. Nakon toga, uloge se mijenjanju: dojenče guče, ali i rukama, nogama i cijelim tijelom pokušava se izraziti. Zatim je opet majka na redu. Iz tog prvog dijaloga razvije se komunikacija djeteta s okolinom. Ako je tu dijete naučilo "čekati svoj red" ono će to znati i kasnije.
Autor: preuzeto iz knjige "Godine prve: zašto su važne",
uz dozvolu izdavaca SysPrint d.o.o.
autor prim. dr. sc. Milivoj Jovancevic i suradnici
Pročitano: 13718 puta.