Sunce je zdravo. Svima nam treba – najviše djeci. Treba nam za život. Potrebnu količinu D vitamina za razvoj kostiju možemo naći samo u suncu. No u današnje vrijeme zračenja i ozonskih rupa jako je teško naći i održati...
Sunce je zdravo. Svima nam treba – najviše djeci. Treba nam za život. Potrebnu količinu D vitamina za razvoj kostiju možemo naći samo u suncu. No u današnje vrijeme zračenja i ozonskih rupa jako je teško naći i održati granicu između neophodnog i štetnog. Još, ako uzmemo u obzir da sve one kreme i ulja s raznim zaštitnim faktorom nisu podobna za bebe mlađe od 6 mjeseci… Oštećenje kože je kumulativno. Koža „pamti“ i zato nikada nije prerano (a ni prekasno) ni dovoljno. Rizik nastanka malignog melanoma se u posljednjih dvadesetak godina udvostručio, a zadnjih pedeset povećao za više od 20 puta.
Ljeto je ozbiljno kročilo, evo i moja obitelj kreće danas na more. Nadam se da će poslije ovog članka mnogima (pa i meni samoj) biti jasnije i lakše pronaći onu maloprije spominjanu ravnotežu.
Svima je jasno da Sunce na našu Zemlju šalje mnoge zrake. Dio tog spektra su i UV (ultraljubičaste) zrake. Njih dijelimo na UVA, UVB i UVC. Sve one slično djeluju na naše tijelo. Uzrokuju rak kože, opekline… u svakom slučaju velika cijena za malo tamnjenja. UVC zrake su najopasnije, no srećom uopće ne prolaze kroz ozonski omotač. Suprotno uvriježenom vjerovanju, koža nakon tamnjenja je samo tamnija. Odnosno to nam nije nikakva jača niti dodatna zaštita od UV zraka.
Ne izlažite djecu zrakama od 10 – 17 sati! Neka su uvijek namazana dobrim kremama s visokim zaštitnim faktorom 30+ (SPF, Solar Protection Factor), nabavite im šeširiće i odjeću koja sprečava prodor UV zraka do kože. Ne zavaravajte se njihovom prirodnom tamnoputosti – već smo u tekstu spomenuli da boja nije zaštita! Neka vas ni prohladan, oblačan dan ne zabludi! I tada UV zrake prolaze i svuda su oko nas. Odbijaju se od pijeska, vode, svijetlih i sjajnih površina,…
SPF govori upravo ono najbitnije – koliko vremena možemo provesti zaštićeni pod suncem. On je „množitelj“ vremena kojeg bismo mogli provesti bez zaštite. Naprimjer, ukoliko bismo na suncu u određeno doba mogli provesti 10 minuta bez zaštite, s kremom zaštitnog faktora 30 to bismo mogli 10x30 minuta, odnosno 300 minuta tj. 5 sati.
Pa ipak, ne pretjerujete, jer je zaista nemoguće procijeniti iz mnogo razloga (doba godine, doba dana, mjesto…) koliko smijemo provesti vani bez opasnosti.
Također, razlikujemo sunblock kreme koje obijaju i raspršuju UV zrake s tijela. Sadrže mineralne sastojke poput titanijevog dioksida, cink oksida ili željeznog oksida, a prepoznat ćemo ih po tome što se teže razmazuju i dugo ostavljaju tragove nanošenja.
Za razliku od njih, sunscreen kreme apsorbiraju UV zrake i filtriraju ih, pa ipak dio zraka prodre i do kože.
Pazite da krema koju kupujete ima zaštitu i protiv UVA i UVB zraka!
Pravila za nanošenje zaštitnih krema:
Roditelji, ne zaboravite kvalitetne sunčane naočale! Kupite svojoj djeci one sa 100%-tnom UV zaštitom, jer svake druge štete očima! UV zrake prodiru do očiju nanoseći ozbiljne posljedice, a mi se (posebno naša djeca) osjećamo sigurno iza zatamnjenih stakala i nije nam nimalo neugodno nam je gledati u svijetle (opasne) površine. Dugotrajno izlaganje UV zračenju može dovesti i do nastanka katarakte (zamućenje očne leće), pterygiuma (bjelkastih naslaga na bjeloočnici) kao i tumora kože vjeđa
Simptomi:
U tom slučaju:
Kada zvati liječnika:
Nadam se da vam je ovaj mali vodič kroz štetnost UV zraka i zaštitu pomogao. Ugodno vam ljeto, a onima koji putuju i sretan put! Držite se ovih savjeta i mislite na djecu.
Autor: jasmina
Pročitano: 9247 puta.